"אל תלכו ללמוד משפטים" כתב שר הכלכלה בדף הפייסבוק שלו, והוסיף שיש מחסור גדול בידיים מקצועיות: הנדסאים, מתכנתים, ומהנדסים. והמשכורות שם לא רעות בכלל. ואנחנו נוסיף שהם אפילו טובות מאוד. על פי נתוני השכר שמוצגים באתר 'רייטינג לעבודה' של משרד הכלכלה, עולה כי מקצועות ההנדסה היינם מקצועות בעלי דרישה גבוהה מאוד מצד מעסיקים, ובעלי תגמול משתלם: מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה משתכרים בממוצע כ- 13,781 מהנדסי מחשבים מגיעים לשכר של 19,895 ש"ח.  מהנדס אזרחי (מהנדס בניין) מרוויח בממוצע 10,094 ש"ח בחודש.

מכללת סמי שמעון בדרום מציעה לימודי הנדסה למגזר החרדי בהפרדה מלאה בין נשים ולגבים ובהכוון רבני. הסטודנטים במסלול זכאים למימון שכר לימוד ולמלגות מימון חודשיות, בנוסף הלימודים במכללה מתקיימים בשעות ובימי לימוד שונים לנשים וגברים. סביבת הלימודים במכללה איכותית: מעבדות וכיתות חדישות ומשוכללות. סגל המרצים מורכב מחוקרים איכותיים וצעירים המייצגים את התפיסה פורצת הדרך של המכללה תכנית הלימודים בקמפוס החרדי מיועדת לחרדים, ולשם כך שמה דגש גם על הפערים עמם מגיע ציבור זה לאקדמיה.

מקצוע עם עתיד

אם אתם מעוניינים לרכוש השכלה ובסיום הלימודים לעשות בתחום אותו למדתם. בחרו מקצוע שהטכנולוגיה המתפתחת והשינויים שהיא מביאה איתה לא מאיימת עליו. מקצועות רבים בשוק שהטכנולוגיה כבר עונה עליהם ופוטרת את הצורך בעובדים, הולכים ונעלמים ולא מעט מהעוסקים בהם מוצאים עצמם נכנסים למעגל האבטלה. לפי האתר רייטנג לעבודה' של משרד הכלכלה, ועל פי נתונים מתעשיינים עולה כי בארץ קיים מחסור גבוה במהנדסים, הנדסאים, טכנאים ובאופן כללי במקצועות טכנולוגים. לעומת זאת הדרישה למקצועות הנחשבים 'מוצפים' כגון: עורכי דין, פסיכולוגים, מורי דרך ועוד הולכת ופוחתת.

קצת על מקצועות ההנדסה

מקצועות ההנדסה קשורים לתחומים רבים בחיינו, ביניהן לפעילויות רבות שלא חשבנו עליהם: תחומי הרפואה, פנאי, תקשורת ניידת, תקשורת מחשבים, תפעול יצור וכו'. בטווח גבולות המקצוע המהנדס יכול לפנות לתחומים מגוונים: תפעול מוצרים ושירותים, ייצור, עיצוב, מחקר ופיתוח דבר שנותן אפשרויות גיוון ואפשרויות תעסוקה רבות. הטכנולוגיה המתפתחת מאפשרת למהנדסים סביבת עבודה מתפתחת ומתחדשת עם חומרים, שירותים וטכנולוגיות חדשות. בנוסף, מהנדס מקצועי יכול להתפתח גם לתחום הניהול הבכיר לאחר תקופות ניסיון בעבודה.

מהנדס או הנדסאי?

אנשים רבים נוטים להתבלבל בין תואר בהנדסה לתואר הנדסאי. בשני המקצועות מרבית הנושאים חופפים אך ההבדל הוא במשמעות התואר או התעודה המוענקים בסיום הלימודים. לימודי הנדסה הנמשכים כ- 4 שנים מקנים תואר של מהנדס B.Sc. ואילו לימודי הנדסאי הנמשכים כשנתיים מקנים רק דיפלומה בתחום. ההבדלים משפיעים גם על אפשרויות התעסוקה. מהנדס יכול להחליט או לקבוע החלטות שלהנדסאי אין את היכולת, ואת הרישיון לכך, ולכן עומדות בפניו אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות יותר.

הנדסת מכונות

לימודי הנסת מכונות מתמקדים בתפעול, באחזקה בעיצוב ובהתקנה של פריטים עם חלקים הניתנים להזזה. ולכן למהנדסי המכוונות יש אפשרויות תעסוקה רבות כמעט בכל תחום, פיננסים, הוצאה לאור, ביטחון, תחבורה, בריאות, בניין ועוד. הנדסת מכונות כוללת יצור מערכות רובוטיות, מכטרוניות, עיצוב שסתומי לב וכנפיים מלאכותיות, ציוד לרפואה, לדוגמא: עיצוב מקדחים לרופאי שיניים, בניית מנועי סילון, חלליות מכוניות ועוד.

לימודי הנדסת חשמל

מקצוע הנדסת החשמל הוא מקצוע עתידני מאתגר ומתגמל, זהו תחום המתקדם באופן מהיר ובעל השפעה גבוהה בעיצוב החברה המודרנית. מהנדס חשמל ואלקטרוניקה עוסק בטכנולוגיות החדשניות ביותר שונות: יישומים סביבתיים וביוטכנולוגים, רשתות תקשורת, רשתות חשמל, לייזר, מסכי מגע, מערכות שלטים ועוד.

הנדסת תוכנה

באפשרותו של מהנדס התוכנה לתכנן מערכות הכוללות גם חומרה וגם תוכנה, ולפתור בעיות סבוכות. מהנדסי תוכנה פונים לתחומי ביטחון, רכב, תקשורת, מערכות פיננסיות שירותי בריאות, חינוך פנאי ובידור. ועןסקים בין היתר בפיתוח וניתוח אלגוריתמים, באבטחת מידע, בפיתוח שלדים וממשקי תוכנה, בשפות תכנות. רעיונות גדולים ומוכרים מתחום הנדסת התוכנה: מערכות ניווט לוויניות, מכשיר ה- gps.

הנדסת בניין

מהנדס בניין מיישם את העקרונות ההנדסיים והטכנולוגיה לבניית ולעיצוב מבנה. הדרישה למהנדסי בניין הולכת וגדלה עם הצורך הגובר לבניינים עמידים. היכולת לשלב בין מיומנויות הנדסיות לבין מיומנויות עיצוב, מעניקה למהנדסי בניין יתרון ייחודי כמו וגם את המיומנויות הנדרשות לשילוב כלל ההיבטים הקשורים בפרויקט בניה. מהנדסי בניין מבינים ומתייחסים למטרות האדריכליות בזמן תכנון מערכות בניה ומשלבים בתכנון מבנה אינסטלציה, חשמל, תאורה,  הגנה מאש. ביכולתם להגיע כמעט לכל אספקט של בניה, בתכנון ובביצוע של מבנים ומערכות לצורכי התעשייה.

תואר ראשון בהנדסה עם מימון שכ"ל למגזר החרדי