כיום ניתן ללמוד מקצועות מתחום הפרא רפואה במוסדות לימוד שונים בארץ ולשלב לימודים עם התמחות במרכזים רפואיים. למקצועות הפרא רפואיים יש בסיס מדעי, מי שעוסק במקצועות אלו אינו מרפא אך הוא מחויב ברישיון מטעם משרד הבריאות. התחום כולל מקצועות שפעולתם תומכת בענפי הרפואה, בדרך כלל העיסוק במקצוע כולל פגישות אישיות עם לקוחות הזקוקים לטיפול אשר מתבסס על מדע מערבי ולא על ידע מהמזרח ולכן הרפואה האלטרנטיבית לא כלולה בתוך המקצועות הפרא רפואיים.

המטפל במקצועות אלו חייב רישיון ממשרד הבריאות וברוב המקרים להיות בעל תואר ראשון במקצוע בו הוא מטפל. החוק מחייב את המטפלים לעבוד מול המטופל על פי כללי זהירות, הגינות ואתיקה מקצועית.

סטודנטים הלומדים מקצועות אלו נדרשים להשקיע זמן רב, ולעמוד בדרישות שונות הכוללות: מבחנים, עבודות ותקופת התמחות. הלימודים בתחום יכולים להמשך על פני שנה וחצי עד חמש שנים. כאשר הלימודים מתקיימים באוניברסיטה/מכללה ובבתי חולים שמשתפים פעולה עם המוסד האקדמאי.

לימודי הפרא רפואה כוללים לימודי: סיעוד, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, אופטומטריה, שיננית ועוד. תנאי הקבלה למקצועות אלו משתנים ממקצוע למקצוע וממוסד לימודים אחד לאחר. במוסדות לימוד מסוימים, מועמדים המעוניינים ללמוד נדרשים בציון מינימום בפסיכומטרי של לפחות 650 וזה לפני שהזכרנו את ממוצע הבגרות שצריך לנוע על סקאלה של בין 90-100. בתנאי קבלה נוחים יותר שבדר"כ לא מיועדים לתואר נדרשות 12 שנות לימוד ועמידה בראיון אישי.

קצת על המקצועות-

סיעוד

מקצוע הסיעוד מחייב עמידה בבחינות רישוי ממשלתיות ורישום בפנקס האחים והאחיות. ניתן ללמוד את המקצוע במסלול של לימודי תעודה או במסלול של תואר שבמסגרתו מקבלים תעודת אח מוסמך ותואר. משך הלימודים במסלולים נע בין 3 ל-5 שנים.

קלינאות תקשורת

המקצוע עוסק באבחון של אנשים עם לקויות שונות בתקשורת אישית, ובכללן לקויות בדיבור, בהבנה או בהבעת שפה מדוברת, לקויות בתקשורת לא מילולית ולקויות קריאה וכתיבה. הטיפול מתייחס לילדים ולמבוגרים.

פזיותרפיה

הפיוזיוטרפיסט משקם ומונע בעיות במערכת התנועה. המקצוע עוסק במגוון תחומים כגון: שלד, שריר ועצב. בשיפור יכולות תפקודיות ובטיפול בבעיות התפתחות. במהלך הלימודים ניתן להתמחות באורתופדיה, שיקום, נוירולוגיה, ארגונומיה, רפואת הספורט ובתחומים נוספים.

ריפוי בעיסוק

מקצוע הריפוי בעיסוק הינו מקצוע טיפולי-שיקומי-חינוכי, שמטרתו לספק למטופלים בגילאים שונים כלים ומיומנויות במגוון תפקודים ועיסוקים. הריפוי בעיסוק מקנה למטופל את היכולת לשמור על איזון במטלות יומיומיות ותפקידי החיים הנדרשים ממנו בבית, בעבודה ובשעות הפנאי, ובכך מתאפשר למטופל להשתלב באופן מיטבי בחברה.

תזונה

התזונה היא למעשה תבנית האכילה של הפרט, התחום המדעי עוסק בקשר שבין מאפייני התזונה לבריאותו של האדם. קיימים מגוון מצבים הנעים על הסקאלה של תזונה לקויה לתזונה אופטימלית. התזונאי בונה תפריט ייחודי למטופל, מחנך לפיתוח הרגלי תזונה נכונים.

אופטומטריה

המקצוע עוסק באבחון ובחקר בעיות שונות הקשורות במערכת הראייה. האופטומטריסט נעזר באמצעי טיפול אמצעי טיפול הכוללים התאמת עזרי ראיה כמו משקפיים ועדשות מגע, אימון חזותי בעזרת מכשור אופטי ותוכנות מחשב ועוד.

שיננית

מקצוע השיננית עוסקת בהיגיינת הפה ובטיפול מונע, בבחינת הנתונים הבריאותיים של המתרפא, ייעוץ ראשוני במניעת ובהפסקת עישון, ביצוע צילומי רנטגן, מתן ייעוץ בנושא תזונה נכונה למניעת עששת, תכנון וביצוע פרויקטים בקהילה בנושא רפואת שיניים מונעת. 

אפשרויות התעסוקה

בוגרי לימודים פרא רפואיים משתלבים במסגרות עבודה שונות כגון בתי חולים, מרפאות, קליניקות פרטיות מכונים פרטים וציבוריים, מרכזים קהילתיים. במקצועות השונים קיימת אפשרות לפתיחת  קליניקה פרטית. מרפאים בעיסוק, תזונאים וקלינאי תקשורת פותחים קליניקה פרטית משלהם ולפעמים משלבים את העבודה כשכירים וכעצמאיים. המקצועות בתחום מאפשרים עבודה עם מגוון רב של אוכלוסיות: ילדים, בוגרים, מבוגרים, נשים הרות, ספורטאים, פגועי נפש ועוד. העיסוק במקצועות הנ"ל הינו משמעותי ומהווה תרומה משמעותית למטופל

-מסלולי לימודים לחרדים בתחום הפרא רפואה באתר כיכר לימודים

תואר ראשון b.s.n בסיעוד (גברים)
תואר ראשון b.s.n בסיעוד (נשים)
תואר ראשון b.a בהפרעות בתקשורת
תואר ראשון b.a בהפרעות בתקשורת
תואר ראשון b.a בריפוי בעיסוק
תואר ראשון b.optom באופטומטריה