הבחירה במסלול הלימודים האקדמיים בו נלמד בשנים הקרובות, היא הבחירה המשמעותית ביותר שתבצעו לקראת הלימודים לתואר. 

בחירה לא נכונה של מסלול לימודים עלולה לעלות לכם כסף רב, ולבזבז לכם זמן יקר לא פחות. 

לפני בחירת מסלול הלימודים אנו חייבים לוודא מספר גורמים משמעותיים, כמו: רמת הקושי של המקצוע הנלמד, הזמן הנדרש להשקעה בכדי להצליח במבחנים, האם אנו יכולים לממן את לימודי התואר וכמובן מהי רמת המוסד וכמה שווה התעודה שנקבל בשוק העבודה. 

לחרדים הבאים ללמוד מקצוע, הגורם העיקרי בדרך כלל הוא הצורך להתפרנס בכבוד, אך חשוב לזכור כי אם נבחר ללמוד מקצוע שאיננו אוהבים, ייתכן שננשור במהלך לימודי התואר, הלימודים יהפכו לסזיפיים עבורנו וכמובן עבודה בתחום שאיננו אהבים תהפוך למשא ועול. לכן חשוב לזכור: "גם אם תעבדו 40 שנה במקצוע שתאהבו, לא תרגישו שעבדתם אפילו יום אחד". 

בחירת מסלול לימודים, הכללים לקבלת החלטה נבונה

ישנם כמה מודלים לבחירת מסלול לימודים נכון, אף אחת מהם לא תחליף ייעוץ מקצועי ששווה וכדאי לקחת, אך הם מסייעות מאוד להבין מה היכולות שלכם, מהם האילוצים שלכם ויכולות העמידה בעלויות המקצוע. 

מודל אחד לבחירת מסלול לימודים נקרא מודל סחל"ב - סינון, חקירה לעומק, בחירה. היעילות הגבוהה של מודל הסינון הוא בכך שהוא מקל מאוד למצוא את עצמינו בתוך ים המסלולים האקדמיים הקיימים. 

עולם האקדמיה מכיל כמות אדירה של מסלולים אקדמיים שכל אחד מהם רלוונטי למבחר גדול עוד יותר של מקצועות אטרקטיביים יותר או פחות. 

בשלב הראשון צריך לברור בין 5 ל-7 מסלולים אקדמיים שנראים לנו הכי מתאימים לצריכים שלנו. 

אבל מה נחשב כמתאים לנו?

סינון:  נגדיר לעצמנו כמה פרמטרים עיקריים לבחירת המסלול, בהם אפשר למנות את המדדים הבאים: מהי רמת השכר המבוקשת, עד כמה חשוב לנו מעמד חברתי (הנובע מתחום העיסוק), מהם היכולות שלנו (מתמטיות, חברתיות, מילוליות, אמנותיות וכו'), עד כמה חשובה לנו ההנאה במקצוע בו נעסוק בעתיד וכמובן מהי יכולת הלמידה שלנו (ישנם מקצועות בהם צריך לשבת 7 שעות ביום וללמוד באופן רציף).

חקירה לעומק: לאחר שבחרנו ניקח כל מסלול ונחקור אותו בנפרד. אפשר לגלות עולם שלם על כל מסלול ועל מגוון המוסדות המציעים אותו ב'כיכר לימודים', אך גם חיפוש כללי באינטרנט חשוב ביותר. 

חשוב לבדוק מה מאילו קורסים מורכב כל מסלול, לפעמים מסלול בעל שם מיוחד, שהחבר הכי טוב שלנו אמר לנו ש"זה המסלול הכי טוב שאנחנו לא מכירים" מסתיר מאחוריו הרב קורסים משעממים ולעתים קרובות גם אי אפשר לעשות עם התואר שנקבל באותו המסלול משהו ממשי. 

כמובן שכל פרמטר לבדיקה תלוי בסטודנט עצמו, חשבו מהם הפרמטרים החשובים ביותר עבורכם ובדקו אותם ביסודיות. למשל תנאי השתכרות של אקדמאים בוגרי המסלול אותו בדקתם וכדו'. 

לאחר מכן חשוב לבדוק את תנאי הקבלה במכללות השונות (ברוב המסלולים תוכלו לבדוק ב'כיכר לימודים' את תנאי הקבלה). 

תוכלו לקרוא כאן על כל מוסדות הלימוד האקדמיים לחרדים, ולראות את כל המסלולים המוצעים על ידם. 

בחירה:  לבסוף לאחר שהגענו להחלטה לאיזה תואר אנו מעוניינים ללמוד, חשוב לבדוק היטב ולהגיע להחלטה לגבי המכללה בה נרצה ללמוד. על מוסד לימודים אפשר לברר באופן פשוט אצל סטודנטים שלמדו במוסד, חשוב לשאול מה הייתה חווית הלימוד, האם הנהלת המוסד מסודרת בענייני כספים, איך הקשר עם הסטודנט וכדו. 

בהצלחה!