אחד המקצועות הפופולריים ביותר בקרב בני הישיבות הנכנסים לעולם האקדמי הוא משפטים. הם מעריכים - בצדק - כי עולם המשפטים קרוב לעולם השקלא וטריא התלמודי. אך יותר ויותר תלמידי ישיבות תוהים על התועלת הכלכלית שתצמח להם משנות ההשקעה הרבות. 

הידיעות על הצפה בשוק עורכי הדין עולות מפעם לפעם בשנים האחרונות. כבר לפני מספר שנים פורסם בכיכר השבת כי יותר ויותר עורכי דין מחפשים לעצמם עבודה אחרת. סקר שערכה חברת ההשמה לעורכי דין ´קודקס´ מוכיח את מה שידעו בוגרי משפטים זה מכבר. קשה מאוד למצוא עבודה כעורך דין, ועוד יותר קשה להתפרנס מזה. 14% מעורכי הדין חיפשו עבודה במקום אחר. 42% רק שקלו להחליף מקום עבודה.

ואכן זה מספר שנים שקיימת רוויה בשוק עריכת הדין ונשמעות טענות על שחיקה במקצוע. אך בציבור החרדי הביקוש הוא עדיין גבוה בעיקר בשל המחשבה כי המקצוע קרוב יותר לעולם החרדי, וכן עידוד מצד מכללות חרדיות המציעות מסלולים קלים יחסית ללימודי משפטים. 

ואכן, ישנים רבים ההופכים את המקצוע למקור פרנסה לא אכזב כלל, יש גם שאינם פונים דווקא להופעות בבית המשפט ומנצלים את הכישורים המשפטיים למקצועות חופפים ומכניסים לא פחות. 

האם כדאי ללמוד עריכת דין? 

תחום עריכת הדין (בעיקר במכללות) מציב תנאי קבלה נוחים, ללא צורך בנתוני בגרות או פסיכומטרי גבוהים (במכללות חרדיות שונות אף לא צריך בגרות או פסיכומטרי כלל), ומקבל אליו אנשים בעלי רקע ריאלי והומני כאחד. למרות ההצפה עליה דובר בפתיחה, בכל זאת לימודי משפטים עדיין נחשבים פופולריים ביותר בקרב המגזר הכללי. 

 כאמור הפופולריות נובעת מכך שמדובר במקצוע עם תנאי קבלה נוחים, קל יחסית ותוך שלוש שנים רוכשים מקצוע (שעדיין) נחשב יוקרתי.

הסיבות האמורות בשלהם רבים שואפים למקצוע הן גם נכונות ביסודן. אכן למתאים למקצוע, מדובר ביתרונות משמעותיים ביותר. 

הקושי בתחום עריכת הדין

בעקבות ההיצף בתחום, לשכת עורכי הדין הקשיחו את התנאים לקבלת הרשיון הסופי. גם זמן ההתמחות הוארך, והכי חשוב ההיצע הגדול של עורכי דין המסיימים כל שנה, גרם במישרין לירדה חדה בתשלום המשולם לסטאז'רים. 

גם קשה הרבה יותר להתקבל להתמחות במשרד עורכי דין ראוי לשמו (ההתמחות במשרד חשוב, אקוטית להמשך הדרך כעורך דין מוביל). 

פתיחת משרד עצמאי גם היא מסובכת מעט בשל העלות הגבוהה ובעיקר בשל התחרות הרבה הקיימת בשוק.

להתברג בשוק עריכת הדין 

למרות הקשיים, הביקוש ללימודי משפטים עדיין גבוה. ישנם אינספור תחומים במשק שבעל רשיון בעריכת דין יוכל להשתלם בהם (החל מיועץ משפטי לחברה קטנה ועד לתפקידי ניהול בחברות). 

לכן לפני שאנו מחליטים כי פנינו מיועדות אל עבר היכל בית המשפט, אנו צריכים לחשוב היטב האם יש לנו ייתרון יחסי בתור עורכי דין המייצגים לקוחות. חשוב לבדוק ולהכיר היטב את עבודתם של עורכי הדין, ולהגיע להחלטה שלימה כי אנו אוהבים את מהות התפקיד. 

האפשרות השניה היא, שלימודי משפטים מתאימים לנו לא בגלל היכולות לנהל דיון סוער בהיכל המשפט, אלא בעיקר בשל האפשרויות הגלומות בתואר - השתלבות בחברות במשק.