אחד הצעדים הראשונים מהישיבה לאקדמיה  הוא "המכינה הקדם אקדמית". הסטודנט החרדי הממוצע בא מהישיבה או מן הכולל אל העולם האקדמי כדף חלק. ובדרך כלל הוא חסר את הידע  במקצועת הבסיסיים הנדרשים בכדי ללמוד תואר אקדמי, כמו מתמטיקה ואנגלית.

לסטודנטיות החרדיות המעבר קל יותר, אך עדיין ישנם מקצועות הנדסה ומדעים מדויקים הדורשים ידע במגוון מקצועות רחב יותר, וידע מתמטי ברמה גבוהה יותר.  

לכן לפני שמתחלים הצעד הראשון שלנו לאחר שהסרנו את החסמים לקראת היציאה לאקדמיה ולשוק העבודה - יהיה מכינה קדם האקדמית.

קיימות מבחר מכינות קדם אקדמיות המותאמות לסטודנטים ולסטודנטיות חרדיות.  

באופן כללי אפשר לחלק  את המכינות הקדם אקדמיות לשלושה סוגים:

1. מכינה קדם אקדמית לחרדים, מקוצרת:

במכינות הללו לומדים הסטודנטים מספר מצומצם של מקצועות, לא לומדים לקראת מבחן פסיכומטרי, ועמידה בבחינות הגמר בהצלחה מאפשרות למקבל אותן ללמוד רק במוסד לו שייכת המכינה (בדרך כלל במוסדות מותאמים לבני ישיבות ובמסלולים במדעי החברה).

תקופת המכינה: שלושה חודשים בממוצע. 

 למי מיועדות המכינות הללו: לסטודנטים המתכוונים ללמוד לתואר בתחום מדעי החברה והרוח.  חשוב לשים לב כי אתם בטוחים שתמשיכו את לימודיכם במכללה המספקת את המכינה הקדם אקדמית.

2. מכינה קדם אקדמית לחרדים, השלמת בגרויות:

במכינות אלו לומדים הסטודנטים מתמטיקה, אנגלית ועברית בצורה מורחבת ונבחנים במבחני הבגרות הכלליים. ישנם מכינות המשלבות גם קורס פסיכומטרי. תעודת המכינה היא תעודת בגרות לכל דבר ועניין, מעבר לכך מוסדות הלימודים המספקים מכינות מסוג זה לסטודנטים חרדים (למשל האוניברסיטה העברית) מכירות בתעודה לעניינים נוספים. 

תקופת המכינה: שנה בממוצע.

למי מיועדת המכינה: לסטודנטים בעלי יכולות לימודיות גבוהות, כאלה שאינם יודעים בוודאות לאיזה תואר הם רוצים ללמוד או סטודנטים המעוניינים להתקבל לאוניברסיטאות הנחשבות בישראל במסלול רגיל (בדרך כלל הסטודנט יצטרך לגשת גם למבחן הפסיכומטרי ולעבור בציון גבוה בכדי להתקבל לאוניברסיטאות איכותיות במסלול רגיל). 

3. מכינה קדם אקדמית לחרדים, מסלול רגיל: 

משלימים בגרויות במסלול מהיר. בדרך כלל נבחנים על שלושה מקצועות - אנגלית, מתמטיקה ומקצוע נוסף לפי המסלול המבוקש. כמו כן עושים בנפרד קורס פסיכומטרי.  בתוך מכינות אלו ישנם מסלולים מורחבים יותר במגמת מדעים (מתמטיקה ואנגלית ברמת 4-5 יחי') ובמגמה כללית (אנגלית 4-5 יחי' מתמטיקה 3 יחי'). 

תקופת המכינה: בדרך כלל שנה, לעתים המכינה מתארכת על פני חודשיים נוספים. 

למי מיועדת המכינה: לסטודנטים המעוניינים ללמוד מדעים מדויקים, כמו ביוטכנולוגיה ומדעי המחשב, במסלולים המסופקים על ידי המכללות החרדיות (בדרך כלל על ידי שלוחות של אוניברסיטאות כמו בר-אילן בן גוריון ועוד). וכן לסטודנטים המעוניינים ללמוד מקצועות הדורשים יכולת מתמטית גבוהה כמו ראיית חשבון וכלכלה. 

תעודת המכינה מוכרת על ידי המוסד האוניברסיטאי המספק אותה, ולפעמים גם על ידי מכללות ואוניברסיטאות אחרות. 

ב'כיכר לימודים' אנו מגישים לכם את כל מסלולי ההכנה לקראת הלימודים האקדמיים ובכללם מכינות קדם אקדמיות, קורסי פסיכומטרי ושאר קורסי השלמה. 

• הקליקו לכל מסלולי ההכנה לקראת הלימודים האקדמיים

איך בוחרים מכינה קדם אקדמית

שני שיקולים מרכזיים צריכים להנחות אתכם בעת בחירת מכינה קדם אקדמית:

א. בדיקת יכולותיכם האקדמיות – באילו תחומים אתם חזקים יותר? מתמטיקה או היסטוריה. מה יותר מעניין אתכם פיזיקה, או בכלל פסיכולוגיה. כך תדעו לאיזה תחום אתם מתאימים יותר, מדעי החברה, מדעי הרוח או מדעים מדוייקים. 

ב. התאמה למסלול האקדמי אותו אתם רוצים – כאמור במכללות החרדיות כמה סוגים של מכינות, כאלה שבהם הדגש הוא על רמת מתמטיקה ואנגלית גבוהות, המכוונת למקצועות מדעיים, וכאלה המיועדות בעיקר להכנה למקצועות הומניים (משפטים, פסיכולוגיה) בהם הידע במתמטיקה נדרש פחות.