ישנם דרכים שנות לבחירת מקצוע, אפשר לבחור את מסלול הלימודים במכללות החרדיות השונות על פי מחקר מעמיק, ומחשבה מרובה. אך אפשר לנתח את המגמות בשוק האקדמי, ולבחור במקצוע הנחשב למבוקש.

להלן המקצועות המבוקשים על פי הפניות אל מערכת האתר והמכללות החרדיות (מתעדכן). 

• לימודי משפטים

• לימודי מנהל עסקים

• לימודי תקשורת

• לימודי חינוך והוראה

• לימודי מחשבים

• לימודי פסיכולוגיה

• עבודה סוציאלית

היתרונות בבחירת מסלול לימודים על פי ביקוש

בבחירה ממוקדת שוק ניתן לדעת מראש את הנתונים החשובים ביותר המעניינים אותנו לפני שהתחלנו ללמוד את הקורס הראשון. לסטודנט החרדי היתרון גדול פי כמה, מכיוון שהוא מאפשר לבחון מראש את תחומי הלימודים המבוקשים, להבין מדוע הם מבוקשים ולדעת כמה כסף ניתן להרוויח מיד לאחר סיום התואר, דבר המשמעותי לסטודנט החרדי היוצא ללימודים האקדמיים בעיקר בשביל הפרנסה. 

יתרון נוסף לבחירה ממוקדת שוק ולא כזו המבוססת על תחושות אישיות ו'חיבור' למקצוע (בלי לזלזל באופן בחירה המבוסס על אישיות) היא שאפשר לצפות מה יהיו התחומים החמים בשנים הקרובות, על ידי ניתוח ההבדלים בין הביקוש למקצוע מסוים לבין הדרישה.  

דוגמאות טובות לבחירה מושכלת של מקצוע על פי מדדי ביקוש הם, מדעי הסביבה, אדריכלות ועיצוב שני תחומים שצוברים תאוצה בד בבד עם העלייה ברמת החיים. בקיצור, מקצועות שלא בהכרח מבוקשים היום, אך סביר מאוד שיהיו מבוקשים מחר. 

ההסתכלות על מסלול הלימודים כבחירה כלכלית, מסייעת גם לתכנן את הלימודים בצורה מיטבית. כך למשל אם אנו יודעים מראש שמקצוע מסוים - נניח רפואה - מכניס ונדרש בשוק העבודה, אנחנו יכולים לבחור בצורה ממוקדת ומסודרת את תהליך הלימוד כך שישתלם לנו מבחינה כלכלית בצורה הטובה ביותר (ללמוד בחו"ל, לבדוק מראש קבלת מלגות וכו').

חסרונות בבחירת מקצוע על פי ביקוש והיצע 

הבעיה המרכזית בבחירה על פי היצע וביקוש ועל פי מדדים כלכלים בכלל, היא שהגורם האישי לא נלקח בחשבון. מה מתאים לנו? מה אנו אוהבים לעשות, מה גם שמקצועות מבוקשים לא בהכרח גם נדרשים בשוק העבודה, וגם אם אנו חכמים מספיק בכדי לבדוק  מה הם המקצועות הנדרשים בשוק העבודה, גורם זה יכול להשתנות במהרה עם השינויים הכלכליים המתרחשים במשק. 

דוגמה למקצוע שהיה למבוקש (ונדרש) ביותר והפך בין לילה למקצוע שאין לו דורש הוא הברוקרים. ערב המשבר הכלכלי היה המקצוע מבוקש ביותר והברוקרים השתכרו משכורות עתק, אך עם פרוץ המשבר נשארו עשרות אלפי ברוקרים מובטלים, שאין להשכלה שרכשו ערך משמעותי. 

אז מה נכון לעשות?

לשלב. לחשוב על היצע וביקוש אך לבדוק גם יכולות אישיות, דרישות מקצוע ולקבל יעוץ מקצועי (אנחנו לא מדברי על יעוץ של פותחת בקלפים, אלא על ידי מכונים העוסקים בנושא).