המעבר מספסלי בית המדרש אל ספסלי האקדמיה אינו קל, הוא מלווה בספיקות וחששות. איך מתחילים? איך מגשרים על הפערים במקצועות הבסיסיים כמו מתמטיקה ואנגלית?  וכל זאת בלי לדבר על מימון הלימודים שעולים לנו הון רב. 

אתר הלימודים האקדמיים של המגזר החרדי 'כיכר לימודים' נועד בכדי לספק מענה לשאלות והחששות לקראת המעבר ללימודים אקדמיים ושוק העבודה. החל מן הצעד הראשון עבור במסלולים מותאמים לגברים ונשים חרדים וכלה בהשמה בשוק העבודה. 

בשורות הבאות ננסה לעמוד על הבעיות שצצות עם הצעד הראשון מספסלי בית המדרש אל עבר האקדמיה ושוק העבודה. 

הצעד הראשון: מהישיבה לשוק העבודה

המעמד החוקי של בן הישיבות נכון לשעת כתיבת שורות אלו, אינו ברור דיו. תוקפו של חוק טל פקע, ובחודש הקרוב אמור להיחקק חוק חדש שיסדיר את מעמד בני הישיבות. 

אך בכל מקרה, כל חרדי מעל גיל 28 זכאי לפטור אוטומטי מהצבא, מה שמאפשר לכם - במידה והגעתם לגיל - לצאת לשוק העבודה ולאקדמיה ללא בעיות מיוחדות. מעל גיל 30 אפשר ללמוד באקדמיה גם ללא דרישות סף, כמו תעודת בגרות ומבחן פסיכומטרי.

החלטתם לצאת לשוק העבודה או ללימודים אקדמיים? עומדות לפניכם שלושה דרכים לקבל אישור רשמי לצאת לשוק העבודה ואפילו לקבל מימון מלא או חלקי ללימודים האקדמיים:

שירות אזרחי לחרדים 

השירות האזרחי הנו שירות אותו מבצעים בארגונים חרדים (בעיקר סוציאליים) כתחליף לשירות הצבאי. 

היתרונות בשירות האזרחי הם גדולים – השירות מתבצע בסביבה ובאווירה חרדית, השירות מכשיר את המשרתים להתמודד עם עבודה בשוק הכללי ולעתים אף מספק ניסיון מקצועי רב ערך, בנוסף המשרתים מקבלים מלגת קיום העומדת על סביבות 1,400 שקלים לשירות חלקי (4 שעות יומיות, במשך שנתיים) או על 2,400 שקלים לשירות מלא (4 שעות יומיות, במשך שנה)

יתרון נוסף בשירות האזרחי הוא בכך שהסביבה מקבלת את השירות האזרחי בקלות יתרה בהשוואה לשירות צבאי, והתוצאה הסופית דומה.

בסיום השירות האזרחי, מקבלים מענק וכן אפשרות למימון חלקי של לימודים אקדמיים. למשרת יש חלק מהזכויות של משרת בצה"ל. 

הרישום לשירות האזרחי מתבצע דרך עמותת 'ערבים' , הקליקו, לפרטים נוספים וליצירת קשר.

שח"ר: שירות צבאי לחרדים

ישנם מגוון מסלולים מותאמים לציבור החרדי תחת השם הכולל שח"ר (שירות חרדים) כאן כבר מדובר במסלול צבאי כמעט מלא, עם התאמות לציבור החרדי, ובפרט לאבות לילדים.

במהלך השירות, משרתים נשואים ואבות לילדים מקבלים מלגת קיום מכובדת המאפשרת להמשיך בחיים סדירים, העומדת בסביבות 4,500 שקל לחודש. 

 

ישנם מסלולים רבים בשח"ר, החל ממקצעות ההיי-טק וכלה בטכנאות מטוסים. בסופו של השירות תצאו גם עם מקצוע ביד ועם ניסיון צבאי במקצוע אותו בחרתם ללמוד (המוערך מאוד בשוק העבודה). 

תוכלו לקרוא כאן  עוד על שח"ר ולקבל מידע על כל המסלולים.

עתודה צבאית לחרדים

היתרון בעתודה צבאית לעומת שירות במסלולי שח"ר הוא ברכישת המקצוע, בעוד במסלולי שח"ר יוצאים עם תעודה, בעתודה הצבאית תוכלו לצאת עם תואר ראשון במקצועות נחשקים.

בעתודה התואר האקדמי כולו ממומן על ידי צה"ל, והניסיון שנרכש בזמן השירות הצבאי רב ערך כאשר יוצאים לחיפוש עבודה בשוק הכללי (בוגרי העתודות הצבאיות מתגייסים לצבא, ומשרתים במסגרות המתאימות לתואר האקדמי שרכשו). 

המתגייסים לעתודה צבאית צריכים לחתום כמה שנות קבע (בהתאם למקצוע אותו בחרו ללמוד).

לא למדתי לוח הכפל, מה עושים?

אחת הבעיות המונעות מבני ישבה לעבור לעולם האקדמיה היא – בורות במקצועת הבסיסיים הנדרשים בכדי ללמוד תואר אקדמי, כמו מתמטיקה ואנגלית.

המלצתנו היא, להירשם לאחת המכינות הקדם אקדמיות הקיימות במכללות החרדיות. המכינות הקדם אקדמיות בנויות כך שתוך שנה (או פחות) תשלימו את רוב החסרים במתמטיקה ובאנגלית. חלק מהמכינות משלבות גם קורס מזורז המכין לפסיכומטרי. 

תוכלו לקרוא כאן, פירוט מלא על כל מסלולי המכינות הקדם אקדמיות.

הפרטים בכתבה מתעדכנים על פי השינויים במסלולים השונים.

בהצלחה רבה בהמשך הדרך!